دانستنی های ژل رویال
خرداد ۲۶, ۱۳۹۸

بهار هانی تشخیص عسل طبیعی از عسل غیر طبیعیتشخیص عسل طبیعی

قبل از بررسی و تشخیص عسل طبیعی، نکاتی درباره عسل بیان کنیم

عسل یکی از محبوب­ ترین و پرکاربردترین غذاهای مورد استفاده بشر است. این ماده شیرین و لذیذ که محصول زنبور عسل است، علاوه بر ارزش غذایی بالا، فواید بسیاری برای سلامتی و تندرستی انسان دارد.

عسل از دیرباز مورد استفاده بشر بوده است. قدمت استفاده از عسل آن گونه که از نقوش متعلق به دوره عصر حجر برمی آید، به هشت هزار سال پیش برمی گردد. همچنین عسل به عنوان غذا و دارو در تمدنهای مصر، آشور، یونان، روم و چین مورد استفاده بوده است.

قبل از بررسی و تشخیص عسل طبیعی، نکاتی درباره عسل بیان کنیم

عسل یکی از محبوب­ ترین و پرکاربردترین غذاهای مورد استفاده بشر است. این ماده شیرین و لذیذ که محصول زنبور عسل است، علاوه بر ارزش غذایی بالا، فواید بسیاری برای سلامتی و تندرستی انسان دارد.

عسل از دیرباز مورد استفاده بشر بوده است. قدمت استفاده از عسل آن گونه که از نقوش متعلق به دوره عصر حجر برمی آید، به هشت هزار سال پیش برمی گردد. همچنین عسل به عنوان غذا و دارو در تمدنهای مصر، آشور، یونان، روم و چین مورد استفاده بوده است.

بهار هانی تشخیص عسل طبیعی

روش های تشخیص عسل طبیعی از عسل غیر طبیعی

عسل از کهن‌ترین مواد غذایی است که علاوه بر مصرف خوراکی از آن به عنوان دارویی شفا بخش برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده می گردد.

واضح است که عسل اصلی به دلیل برخورداری از مواد آلی،  ویتامین ها، مواد معدنی و دیگر مواد مفید، از ارزش و خواص بسیار بالاتری نسبت به عسل غیر طبیعی برخوردار است. بنابراین قیمت عسل اصلی بسیار بیشتر از نوع غیر طبیعی آن است.

عسل طبیعی در طب سنتی برای رفع مشکلات جسمی همچون تقویت دستگاه گوارش، درمان سرماخوردگی، درمان بیماری های گوارشی، تقویت سیستم ایمنی بدن، درمان بیماری های تنفسی و ریوی، درمان بیماری های عفونی، معالجه زخم، رفع بی خوابی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

فراوانی مصرف عسل و محبوبیت چشمگیر آن همچنین قیمت بالای آن سبب شده برخی افراد سودجو با به کارگیری ترفندهایی -مانند افزودن شکر به عسل اصلی – مواد تقلبی و ناخالص را به عنوان عسل اصلی و خالص معرفی نمایند و به فروش برسانند. در ذیل روشهایی را برای تشخیص عسل اصلی و خالص از عسل تقلبی و ناخالص معرفی
می کنیم:

  • لیوانی پر از آب تهیه نمایید و مقداری از عسل مورد نظر را داخل آن بریزید؛ اگر عسل به سرعت در آب حل شد، تقلبی و ناخالص است اماته ­نشین شد، در تشخیص عسل واقعی موثر است.
  • مقداری از عسل مورد نظر را روی تکه ای کاغذ یا دستمال یا پارچه بریزید؛ اگر کاغذ یا دستمال یا پارچه، عسل را در خود جذب نمود، عسل تقلبی و ناخالص است. در غیر این صورت، عسل طبیعی و عسل خالص است.
  • قاشقی را تهیه نمایید و مقداری از عسل مورد نظر را با قاشق به ظرف دیگری منتقل کنید؛ اگر عسل به شکل نخ و به صورت یک ­پارچه (بدون قطع شدن) از نوک قاشق وارد ظرف دیگر شد، طبیعی و خالص است. در غیر این صورت، تقلبی و ناخالص است.
  • قطره ای از عسل مورد نظر را روی انگشت دست خود قرار دهید؛ اگر قطره عسل از روی انگشت شما سر خورد و پخش شد، تقلبی و ناخالص است اما اگر سر نخورد و روی انگشت شما باقی ماند، طبیعی و خالص است.
  • مقداری از عسل مورد نظر را در یک ظرف بریزید و ظرف را زیر شعله آتش قرار بدهید؛ اگر عسل جوشید و تبخیر شد، تقلبی و ناخالص است. در غیر این صورت، طبیعی و خالص است.

راههای متعددی برای تشخیص عسل طبیعی و اصلی از عسل غیر طبیعی وجود دارد که برخی از شاخص ترین آنها به شرح ذیل می باشد:

تشخیص عسل طبیعی با کمک تخم مرغ

استفاده از زرده تخم مرغ یکی از راه های تشخیص عسل اصلی از عسل غیر طبیعی است. برای این کار می بایست مقداری از عسل را با زرده تخم مرغ خام به خوبی مخلوط نمود.

پس از انجام این کار در صورتی که زرده تخم مرغ به شکل زرده تخم مرغ پخته در آید، عسل از کیفیت بالایی برخوردار است و در غیر این صورت عسل غیر طبیعی می باشد.

تشخیص عسل با کمک ظاهر آن (سفت شدن عسل)

به طور معمول عسل طبیعی خاصیتی دارد که اگر مقداری از آن بر روی یک تکه نان تست مالیده شود،  پس از گذشت چند دقیقه سفت خواهد شد. اما اگر این کار به وسیله عسل غیر طبیعی انجام شود نان حالت خیسی پیدا می کند.

بهارهانی -تشخیص عسل طبیعی با موم اصلی و ارزان قیمت

تشخیص عسل طبیعی بااستفاده از آب سرد

یکی دیگر از راه های تشخیص عسل طبیعی از غیر طبیعی آن است که اگر مقداری از عسل را در آب سرد  ریخته شود، در صورتی که عسل حالت چسبندگی خود را حفظ کرده و به سختی در آب حل شود، آن عسل اصلی بوده و در غیر این صورت عسل غیر طبیعی می باشد.

همچنین اگر مقداری از عسل اصلی را در یک لیوان آب بریزید در صورتی که به صورت عمودی وارد آب شده  و در آن ته نشین شود،  عسل اصلی بوده و در غیر این صورت، عسل مطلوبی به شمار نمی آید.

تشخیص عسل طبیعی با کمک و بوی عسل

کسانی که با عسل های طبیعی آشنایی دارند،  رایحه مطبوع  عسل را یکی از راه های تشخیص عسل طبیعی از تقلبی آن می‌دانند.  به طور معمول عسل های با کیفیت و خالص دارای عطر و رایحه ای آمیخته با گل های طبیعی هستند.

تشخیص عسل طبیعی با آتش

یکی دیگر از راه های تشخیص عسل طبیعی از عسل غیر طبیعی آن است که  می ‌توان با استفاده از یک کبریت آن را تست کرد.  به این صورت که اگر کبریت روشن باعث آتش گرفتن عسل گردید، عسل به احتمال زیاد طبیعی است. چرا که عسل غیر طبیعی به راحتی مشتعل نمی شود.

عسل به شهد گل ها اطلاق می شود که زنبور عسل پس از تغذیه از گیاهان مختلف، آن را ساخته باشد. به بیان دیگر این نوع عسل، بدون دخالت زنبور، از قند، نیشکر و میوه های شیرین مانند خربزه، هندوانه، کدو تنبل و خرما تولید می شوند. این روش در ایران متداول نبوده، ولی در بعضی از کشورها مرسوم است انواع مختلف عسل طبیعی از خصوصیات فیزیکی تمیتا مشترکی برخوردارند که آگاهی از آنها می تواند کمک خوبی در تشخیص عسل طبیعی باشد :

چسبندگی عسل تازه استخراج شده مایع چسبناکی بوده که این ویژگی تماما به محتویات آن بالاخص میزان آب موجود در آن مرتبط میباشد. چسبناکی عسل یک عامل مهم در فرآیند تولید آن است، چرا که روان شدن عسل در هنگام استخراج، زمان تصفیه، تتبیت، صاف کردن، مخلوط نمودن و در شیشه ریختن را کاهش می دهد. گرم نمودن عسل که از جینکی آن میکاهد عاملی است که در فرآیند تولید عسل صنعتی از آن بهره می جویند. اما انواع عسل از نظر چسبندگی، با هم متفاوتند

۲. غلظت یکی از راه های تشخیص عسل طبیعی:

غلظت از خصوصیات یا ویزگی فیزیکی طبیعی دیگری است که از اهمیت عسلی برخوردار است. غلظت عسل از غلظت آب بیشتر است، اما این سنگینی به ترکیب آب موجود در آن نیز مربوط می شود. به دلیل تفاوت غلظت، برخی اوقات امکان مشاهده مطبدمندی مشخص عسل در انبارهای بزرگ وجود دارد. اگر میزان آب موجود در عسل زیاد باشد عسل در بالای عسلی که چگالی بیشتر دارد (یعنی آب کمتر دارد) جمع میشود. در صورتی که محلول به خوبی مخلوط گردد میتوان از جلین جدائی نامطلوبی جلوگیری نمود. ۳ خاصیت جذب آب: قدرت جذب أب عسل الن در جهت در فرآیند تولید و استفاده نهایی مهم میباشد. در محصولاتی که عسل در تهیه شیرینی و نان به کار رفته، تمایل جذب و نگهداری مقدار زیادی رطوبت معمولا امری مهم تلقی می گردد. اما ممکن است همین خاصیت جذب آب و فرایند تهیه یا ذخیره آن مسئله ساز گردد، به طوری که مشکلاتی بر اثر آب زیاد موجود در آن بوجود آید . عسل معمولی با مقدار ۱۸ /۴ درصد آب یا کمتر در آن، رطوبت نسبی بالای ۶۰ درصد هوا را جلب می نماید.

۴ کشش سطحی یکی دیگر از راه های تشخیص عسل طبیعی:

از آنجایی که مقدار کشش سطحی صل پایین است برای جذب رطویت، ماده عالی محسوب شده و برای استفاده در محصولات آرایشی بکار میرود. منطقه ای که عسل از آن تهیه شده، تعیین کننده میزان کشش سطحی آن بوده و به دلیل مواد کلوئیدی با چسبنده آن می باشد. خصوصیت مذکور خاصیت چسبندگی بالا و حالت کفدار در عسل را موجب می شود.

۵ رنگ یکی دیگر از راه های تشخیص عسل طبیعی :

رنگ عسل طبیعی دامنه گسترده ای از رنگ روشن (مثل آب تا زرد تیره با سیاه است. رنگهای مختلفی اساسا از رنگ روشن با رفت و غلظتهای مختلف همانند قند کارامل تا رنگ تجاری استاندارد بکار برده می شود. رنگ نسبت به منطقه اصلی گیاه، تاریخ تولید و شرایط نگهداری فرق می کند، اما شقاقیت با روشنی به مقدار ذرات معلق همچون گرده های گیاهی بستگی دارد. عسلهایی با رنگ زرد روشن (آفتابگردان) قرمز کم رنگ، رنگ شاه بلوطی، طوسی اکالیتوس و میز (شهد نباتی) وجود دارند. رنگ عسل کریستالیزه شده، روشن تر می گردد چرا که بلورهای گلوکز مفید هستند. همچنین گزارش شده که برخی از عسلها به سقیدی شیر هستند. در برخی مناطق آفریقای شرقی عسلهای کریستال شده در هوای بافت می شوند که تقریبا به سفیدی آب پنی پیرنگ و در حالت مایع هستند

رنگ عسل از جنبه تجاری و تعیین شکل نهایی آن دارای اهمیت زیادی است. عل تیرشر اغلب مصارف صنعتی دارد، در حالی که عسلهای روشن تر برای استفاده مستقیم خرید و فروش می شوند در اکثر کشورهایی که برای حل بازار بزرگی وجود دارد، رنگ آن تعیین کننده میزان اولویتی است که خریدار برای محصول در نظر می گیرد (به عنوان نشانه ای از طعم مطلوب( ، بنابراین رنگ عسل به خودی خود مهمترین عامل تعیین کننده قیمتهای واردات و فروش کلی آن محسوب میشود. ۶ شکرک زدن (بلوری شدن) عسل طبیعی: در آب و هوای معتدل بیشتر انواع عسل طبیعی در دماهای معمولی انبار، بلوری می شوند. چنین امری بدین علت است که عسل یک محلول قندی بیش از حد اشباع است. به این معنی که حاوی قند بیشتری نسبت به آنچه در محلول میتواند باقی بماند است. بسیاری از مصرف کنندگان هنوز فکر می کنند که عسل شکرک زده، فاسد شده یا با افزودن شکر به آن، تقلبی صورت گرفته است شیکرک زین و سفید شدن عسل طبیعی نتیجه تشکیل بلورهای گلوکز منوهیدروژنه است که با توجه به کیفیت و شرایط نگهداری آن، از لحاظ تعداد، شکل و ابعاد متفاوت دارند. هر چه مقدار آب کمتر و مقدار گلوکز عسل بالاتر باشد، عسل شکرک زدن سریعتر صورت می پذیرد. در اینجا شما نقش مهمی ایفا می کند، چرا که شکرک در دمای بالای ۲۵ یا زیر ۵ درجه سانتیگراد صورت نمی گیرد. مقدار دمای مناسب برای شکرک زدن مایع طرد ۱۴درجه سانتیگراد میبنده اما وجود ذرات جامد آن (مثل دانه های گرده) موجب تسریع عسل شکرک می گردد معمولا پس از تکان دادن بلورهای نامتقارن و بزرگتری تشکیل می شوند. هنگام شکرک زدن، مولکول آب آزاد شده و در نتیجه بر مقدار آب درونی مایع افزوده و نیز خطر تخمیر افزایش می یابد. بنابراین، نگهداری عسل که قدری بلوری شده باشد نیاز به تنزل حرارت بیشتری دارد.

استانداردهای عسل: استانداردهای عسل از کشوری به کشور دیگر متفاوت است که آنها را می توان در استخراج، عسل شکرک زده، عسل قان، شان با قلب کم عمق، بریده شده و یا کل شان عسل در نظر گرفت. سایر مواردی که در تهیه و تولید عسل اهمیت دارند، میزان قند، میزان رطوبت، طعم ، رنگ و عطر عسل می باشد. گاهی اوقات در توزیع و فروش عسل مواردی چون: یکنواختی رنگ، باکیزگی برق، ظاهر شان و نحوه چینش و یکنواختی وزن نیز ذکر شده است

راه های تشخیص عسل طبیعی

فروشگاه های معتبر آسان ترین روش تشخیص عسل طبیعی، خرید از فروشگاه ها و اشخاص معتبر می باشد که شما از سابقه فعالیت آنها در زنبورداری و با تهیه و فروش عسل مطلع هستید. ۲ میزان رطوبت برخی افراد، میزان رطوبت عسل را به وسیله برگرداندن شیشه عسل و سرعت بالا و پایین رفتن حباب داخل شیشه، و برخی به وسیله میزان کش آمدن عسل اندازه گیری می کنند، ولی باید توجه داشت که این روش ها دقیق و مطمئن تیمتد ۳ میزان تخمیر شدن تمام عسل ها حاوی مخمرهای خوراکی بی ضرر برای انسان می باشند باید توجه کرد که عسل در زمستان به دلیل سرمای زیر ۱۱ درجه تخمیر نمی شود البته نگهداری عسل در دمای ۳۸ درجه سانتی گراد نیز می تواند از تخمیر آن جلوگیری کند، ولی در دراز مدت به کیفیت عسل صدمه می زند، زیرا حرارت بالا کیفیت عسل را از بین می برد. عسل با رطوبت بیش از ۱۷ درصد بیشتر در معرض تخمیر می باشد. بعد از شکرک زدن، درصد تخمیر عسل افزایش می باید تخمیر شدن مختص عسل های بسته بندی شده و صاف شده نیست، بلکه اگر شرایط مناسب باشد، عسل “شان” نیز خیر می شود

مزه کردن عسل طبیعی،

علاوه بر شیرینی خاص، دارای مزه و طعم ویژه ای است که فقط در عسل وجود دارد و عسل های مصنوعی فاقد این نوع مزه می باشند. لذا افراد می توانند با مصرف زیاد و توجه دقیق به درجه خلوص عسل، حتی نوع

عسل را از نظر گیاه مورد مصرف زنبور تعیین کنند، زیرا هر گیاه مزه خاصی به عسل می دهد باید توجه داشت که عسل مصنوعی بیشتر مزه شیرینی شکر می دهد تا مزه خالص عسل.

عطر و بوی طبیعی

اگر دریوش عل مدتی بسته باشد، هنگام باز کردن دریوش حتما بو و رایحه قوی و مطبوع عسل طبیعی را می توانید استشمام کنید.

۶ سرعت حل شدن در آب اگر عسل را داخل لیوان محتوی آب بریزید، چنانچه به صورت عمودی وارد ایران پر از آب شده و در ته آن جمع شود و به سرعت حل نگرند، عسل مطلوبی است، ولی اگر عسل هنگام ریختن، در آب حل شود، از مطلوبیت و خلوص کمتر و رطوبت بالاتری برخوردار است با این وجود، هر یک از روش های فوق به تنهایی نمی تواند خالص بودن عسل را ثابت کند.

در این روش به وسیله تغذیه مصنوعی زنبوران با شربت قند و آبمیوه ها با استفاده از عسل، عسل مصنوعی با تقلبی تهیه می کنند. در این روش مستقیما عسل طبیعی با مواد گلوکزی (شریت قند) و شیره میوه ها مخلوط شده و عسل تقلبی تولید می گردد.

ملاک انتخاب عسل خوب چیست؟

برای مصرف کنندهی عدی یک راه بیشتر برای شناسایی عسل وجود ندارد، آن هم استفاده از حواس است. یعنی با چشم، شکل ظاهری عسل را ارزیابی، با بینی بو و با زبان مزه کرده و اگر مجموعه این عوامل مناسب بود و عسل عطر و طعم گل ها را داشت، عسل طبیعی است و ارزش دارد که بهای آن را در حد معقول پرداخت شکرک زدن تشاندی نامرغوب بودن عسل تیست آنچه که در اصطلاح «رسوب کردن و شکرک زدن» می گویند و به خاطر وجود کلمه شکر در ذهن، تقلبی بودن عسل را تداعی می کند، چیزی جز پدیددی بلورین شدن با کریستالیزاسیون، تیست عسل به علت درصد بالای مواد قندی که دارد در واقع یک ماده جامد است که زیر شرایط بسیار شکننده ای به صورت مایع در می آید. این ماده اشباع شده قندی باید در واقع جام باشند اما یعطور اتفاقی مایع است لذا به محض اینکه شرایط آماده شود، این دگرگونی فیزیکی بعضی بلورین شدن پدید می آید اما این موضوع به اندازهای تاثیر منفی در ذهن مصرف کنندگان ایجاد کرده که از یک سو مشکل بزرگی برای تولیدکنندگان در جریان عرضه به بازار به وجود می آورد و از سوی دیگر برای مصرف کنندگان از نظر طبیعی بودن عسل مایع، شک و شبه ایجاد میکند. باید توجه داشت فکر کردن و خاصیت تیلور عسل نشانهی نامرغوب بودن آن نیست اما بعضی افراد به اشتباه عسل بلوری شده را مصنوعی یا تقلبی میدانند چگونگیتشخیص عسل طبیعی بلوری شده از شبه عسل تقلبی شکرگزده برای شناسایی عسل طبیعی بلوری شده از شبه عسل تقلبی شکرک زده باید دانست تنها عسل طبیعی می تواند کمکم و به مرور زمان کار و تلشین شود و رسوب کند و شکرک آن مانند شکرک طبیعی شیرهای خرما گرم بوده و هنگام خوردن ممکن است اندکی زیری داشته باشد اما هیچگونه صدایی زیر دندان احساس نمی شود اما شکرک شبه عسل تقلبی (شکرآب شده ) و مثل نبک ملت بوده و به سختی با قاشق جدا شده و موقع خوردن مانند دانه های آب نبات، شکل و مربای شکرگزده زیر دندان صدا داده و همچون شکلات به دندان ها می چسبد مهمترین نکته این که اینگونه شبه عسلها بدون کدر شدن و ته نشین شدن خیلی سریع و در زمانی کوتاه نکرک می زنند.

علت شکرک نزدن عسل های موجود در بازار چیست؟ برای جلوگیری از تبلور عسل معمولا کارخانههای بیستمینی کننده، عملیاتی از قبیل حرارت دادن، افزودن کمی جوهر لیمو در هر تن و غیره روی عمل انجام می دهند که در همه این موارد به خاطر وارد شدن ناخالصی در مجموعه قندهای موجود، پدیددی بلورین شدن به تاخیر می افتد در مورد کارگاه های ناشناخته که در آن حرارت دادن عسل به صورت مستقیم یا بدون کنترل صورت میگیرد، نه تنها مواد موجود در عسل دچار آسیب می شود بلکه بعد از نمای مشخصی ماده ای به نام هیدروکسی متیل فورفواله یدید می آید که اگر نسبت آن در عسل زیاد شود، مصرف آن خطرناک است

گونه های مختلف عسل

عسل طبیعی، از ماده شیرینی که زنبور عسل تنها از شهد گل ها و گیاهان جمع آوری کرده و پس از دگرگونی های لازم، در سلول های مومی شان در کندو ذخیره کرده باشد، تولید می شود

عسل تنظیمایی از ماددی شیرینی که زنبور عسل علاوه بر استفاده از شهد گلها و گیاهان از شربت، شکر و … که در اختیار آنها می گذارند، استفاده کرده باشد. این گونه عسل قطعا کیفیت و خواص عسل طبیعی را ندارد اما متاسفانه در فروشگاه های مواد غذایی به فراوانی عرضه شده و به دلیل قیمت مناسب با اقبال عمومی مواجه می شود.

عسل تقلبی مایعی است شیرین شبیه عسل که از گلوکز تجاری، شکر، اسید ستریک، اسانس و … که پس از یختتن به دست می آید. در تهیه و تولید این شبه عسل، زنبور هیچ دخالتی ندارد و در آزمایشگاه به آسانی قابل شناسایی است. این گونه شبه عسلها نه تنها فاقد هرگونه خاصیت درمانی – غذایی است بلکه برای سلامتی انسان زیان آور است. متاسفانه به علها به صورت گسترده تولید و به بازار عرضه شده و به دلیل قیمت ارزان (هر کیلر سه تا ۵۰۰۰ تومان) با استقبال مصرف کنندگان روبرو می شود

با توجه به هزینه های تولید عسل طبیعی هزینه کوچ، نگهداری، توسعه و تجهیز زنبورستان ها، دستمزد زنبورداران حرفهای، بسته بندی و … قیمت عسل طبیعی باید منطقی باشد

عسل تکگل، به علی میگویند که زنبور عسل، شهد را از روی یک نوع گل جمع آوری کرده باشد مانند عسل آویشن، اقاقیا، سدر (کنار)، گون، مرکبات و … این گونه عسل کاربرد درمقی داشته و معمولا قیمت بالاتری نسبت به علمای دیگر دارد عسل صد درصد تک گل کمیاب است و در بیشتر عسل های تک گل مقدار اندکی از شهد گلهای پراکنده در هر منطقه وجود دارد.

عسل چهل گیاه و عسلی که زنبور عسل، شهد را از روی گل های گوناگون جمع آوری کرده باشد با وند عسل تک گل را طبق فرمول خاص (که از نظر خواص، رنگ، عطر و سعم مطابق ذائقهی بیشتر مصرف کنندگان باشد) با یکدیگر مخلوط کنند. این گونه از عسل طبیعی نیز کاربرد درمانی دارد.

عسل موجداره چون سرشار از گردهای گل، بر موم و موم طبیعی بوده و حرارت ندیده است از نظر خاصیت، طعم و عطر کیفیت بالایی دارد. به دلیل استفاده از دارو برای بهبود و درمان بیماری های زنبور عسل و رسوب درصدی از آن در موم شان، بهتر است از مصرف پیوسته این گونه عسل (حداکثر ۱۰ درصد میزان مصرف خودداری شود.

متاسفانه افراد سودجو با دستگاه های مومسان و پارافین (مادهی اولیه که در تهیه شمع به کار میدون) شبه موم تقلبی ساخته و با قرار دادن مقداری از این موم های بارافینی در شبه عسل تقلبی، موجب گمراهی مصرف کنندگان را فراهم می آورند.

عسل بهاره؛

به عسلی می گویند که در اواخر فصل بهار به دست آمده باشد، مانند عسل مرکبات، اقاقیا و درختان منوهای مانند زردآلو، گلابی، بادام و…

عسل پاییزه؛

عسلی که از اوایل تابستان تا میانه ی پاییز به وسیله زنبور تولید شده و بیشتر از شهد گیاهان صحرایی

توصیه هایی به مصرف کنندگان عسل مصرف کنندگان باید به این نکته توجه داشته باشند که اگر می خواهند عسل را همراه با محلولهای گرمی مانند آب جون، شیر، فرنی و جوشانده های گیاهان دارویی مصرف کنند حتما پس از ولرم شدن، عسل را به آنها بیفزایند تا خاصیت درمانی عمل محفوظ بماند. عطر و طعم عسل مانند رنگ آن متناسب با گیاهی است که زنبور عسل از آن شهد فراهم آورده است. در مناطق مختلف عسل با غلظت های گوناگون به دست می آید و این تفاوت نمی تواند عاملی تعیین کننده برای شناسایی کیفیت عسل باشد؛ مثلا عسل هایی که در مناطق مرطوب به دست می آید، بیشتر دارای غلظت کم است. در مقابل ” عسل هایی که از مناطق کوهستانی به دست می آید دارای غلظت بالایی است رنگ عسل نیز بستگی به نوع شهدی دارد که زنبور عسل از آن شهد جمع آوری کرده و از رنگ زرد بسیار روشن تا قرمز تیره و حتی سیه متغیر است. همچنین منطقه جغرافیایی و شرایط آب و هوایی در تعیین رنگ عسل موثر بوده بنابراین رنگ عسل مانند غلظت آن نمی تواند عاملی تعیین کننده برای شناسایی کیفیت عسل باشد شگفتیهای عسل و زنبور عسل برای تهیه و فراوری هر کیلوگرم عسل طبیعی، زنبور عسل باید ۱۲۰ تا ۱۵۰ هزار بار شهد جابجا کند و از ۱۰ میلیون گل، شهد برداشته و مسافتی برایر هفت مرتبه چرخش به دور کره زمین بیماید. عمر یک زنبورعسل کارگر حدود ۴۵ روز است که طی آن هیچگاه نمیخواید! | عسل طبیعی تنها مدهای غذایی است که هرگز فاسد نمی شود و نیرومندترین و خطرناکترین میکروب ها را در کمتر از ۴۸ ساعت نابود می کند به همین دلیل بهترین آنتی ویک خوراکی طبیعی است که هیچ آسیبی به بدن نمیرساند هر زنبور عسل در طول زندگی خود در صورتی که شرایط مساعد باشد و از هر بلای طبیعی و غیرطبیعی جان سالم بدر برد تنها میتواند یک قاشق مرباخوری عسل فراهم کند زنبور عسل با تمام کوچکی پیکرش دارای دو معده است، معنی اول «کیسه عسلی» نام دارد و شهد گلها به آنجا وارد شده و با ملیتی آن را به عمل تبدیل کرده سپس با خرطوم خویش آن را به سلول های مومی شکل که از پیش فراهم شده میریزد و در آن را با موم های ویژه پلمب می کند. در معددی نوم زنبور، فرایند گوارش انجام میشود. شده و با عملیاتی آن را به عمل تبدیل کرده سپس با خرطوم خود فرآیند گوارش انجام میشود. عسل طبیعی و واقعی را تشخیص دهید خصوصیات ظاهری و فیزیکی عسل رنگ عسل : رنگ عسل بستگی به نوع شهد مصرفی دارد و از زرد بسیار روشن تا قرمز تیره متغیر می باشد..

خصوصیات ظاهری و فیزیکی عسل رنگ عسل : رنگ عسل بستگی به نوع شهد مصرفی دارد و از زرد بسیار روشن تا قرمز تیره متغیر می باشد (عسل آویشن قرمز رنگ ، عسل اقاقیا بی رنگ و عسل گیاه اسپرس زرد طلایی است). منطقه ی جغرافیایی و شرایط آب و هوایی نیز در تعیین رنگ عمل بی تاثیر نیست. پس رنگ عسل نمی تواند عامل تعیین کننده برای تشخیص کیفیت عسل باشد. معمولا مصرف کنندگان در ایران رنگ تیره را می پسندند. عطر و طعم : عطر و طعم هم مانند رنگ آن ، متناسب با گیاهی است که زنبور از آن استفاده کرده است. خصوصیات شیمیایی عسل عسل سرشار از مواد مغذی مختلف است. البته این ترکیبات در انواع مختلف آن متفاوت است که در زیر به اختصار شرح داده شده است

قندها :

تاکنون حدود ۲۰ قند در عسل شناخته شده که میزان کل آن حدود ۸۰ درصد می باشد و از مهم ترین آن ها گلوکز (۳۱) و فروکتوز (۳۸) را می توان نام برد. – کالری: میزان کل کالری به طور متوسط در هر ۱۰۰ گرم عسل، ۳۶۴ می باشد و یا به عبارتی ۶۴ کالری در هر قاشق سوپ خوری – آنزیم : عسل حاوی آنزیم های متعددی از جمله اینورتاز، دیاستاز، گلوکز اکسیداز، کاتالاز و … می باشد. – اسیدیته یا : PH عمل یک ماده اسیدی است و PH آن از ۳ / ۴ تا ۶ /۱ متغیر است.

رطوبت:

میزان آن در انواع آن متفاوت است، اما به طور تقریبی ۱۷ تخمین زده شده است.

جربی و کلسترول :

عمل فاقد هر گونه چربی یا کلسترول می باشد. – پروتئین : پروتئین صل هم منشاء گیاهی دارد و هم منشاء جنوبی و میزان آن تقریبا یک درصد محلیه گردیده است – مواد قطنی : عسل حاوی انواع مواد معدنی مانند کلسیم ، پتاسیم، آهن ، فسفر ، منیزیم و … است. تحقیقات نشان داده است که هر چه رنگ عسل تیره تر باشد ، حاوی مواد معدنی بیشتری است. – ویتامین ها : عسل سرشار از ویتامین های مختلف است که از مهم ترین آن ها | ویتامین هایB1 , B2 , B3 , B5 , B6 و ویتامین C را می توان نام برد. تبلور یا شکرک زدن عسل (GRANULATION) عسل طبیعی و خالص باید شکرک نزند. آنزیم دیاستاز و همچنین قند (گلوکز ) بالای موجود در عمل از عوامل مهم در عمل شکرک زدن است. اجسام خارجی از قبیل ذرات مرم ، گرده ی گل و یا حتی گرد و غبار می توانند به عنوان هسته تبلور باشند. دیاستاز، این ذرات را به خود جلب کرده و ته نشین و کدر می شود. هر چه مقدار گلوکز عمل بیشتر شود، عمل شکرک زدن زودتر اتفاق می افتد. پس نتیجه می گیریم که اگر عسلی پس از مدتی شکرک زد، پس حتما طبیعی است. البته تولید کنندگان به دلیل این که مصرف کننده ها عسل مایع و شفاف را می پسندند، بعد از استخراج آن و عمل فیلتر کردن ، عسل را تقریبا ۳۰ دقیقه در دمای ۶۰ درجه ی سانتیگراد حرارت می دهند یا به عبارتی پاستوریزه می کنند که با این عمل دیاستاز موجود در عمل با حرارت از بین می رود و علی شفاف و روان به دست می آید. عسل شکری منشاء آن شربت شکر با مخلوطی از عسل و شکر است ، یعنی به جای شهد گل ، شکر در اختیار زنبور قرار می گیرد که ممکن است حتی به صورت شان به بازار عرضه شود. عسلی که به این طریق تهیه می شود طبعا عطر و بو ( بوی گل ) ندارد و طعم شکر را می دهد. وزن مخصوص آن از عسل کمتر است. درصد ساکارز بالاتری نسبت به عسل دارد و همچنین کش دار نیست. بنا به گفته ی بعضی از کارشناسان اگر این نوع عسل به دلیل اشباع آن از شکره شکرک زد بلورهای آن درشت تر به نظر می رسد . لازم به ذکر است که با اتکاء به وضع ظاهری عل کمتر می توان در مورد خلوص و مرغوبیت آن اظهار نظر صحیحی نمود؛ چرا که فقط روش آزمایشگاهی، روش مناسبی در تعیین خلوص عسل می باشد

جمع بندی

برای تشخیص عسل طبیعی از عسل غیر طبیعی، میتوان از لحاظ ظاهری به نتیجه رسید که عسل اصلی صاف و زلال است، و در گذشت زمان شکرک می زند.در بخش زیر میتوانید لیستی از انواع مختلف عسل اصلی با قیمت هایی مناسب را مشاهده کنید و یا در بخش فروشگاه سایت بهار هانی ، محصولات را مشاهده کنید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *