خواص ژل رویال (شاه انگبین)
مهر ۳۰, ۱۳۹۸
تشخیص عسل طبیعی
مهر ۳۰, ۱۳۹۸


خرید عسل طبیعی

خیلی ها در هنگام خرید عسل طبیعی می پرسند راه تشخیص عسل طبیعی از عسل تقلبی چیست؟ در جواب این افراد باید گفت: مهم ترین رکن برای شناخت عسل طبیعی، نخست شرافت و وجدان زنبوردار است که به مشتریش صادقانه بگوید عسل طبیعی است یا غیر طبیعی. ما در مقاله ی زیر به بررسی خرید عسل طبیعی می پردازیم.

عسل طبیعی چیست؟

عسل طبیعی ماده ای شیرین و غلیظ بوده که توسط زنبور عسل از شهد گل تهیه شده، تغییر شکل داده و سپس درون سلول های مومی شکل کندو ذخیره و نگهداری می گردد.

شهد چگونه به عسل مبدل می گردد؟

زنبور عسل در عضوی از بدن خود که به آن چینه دان می گویند شهد را جمع آوری نموده و سپس در آنجا یک سری عملیات روی آن انجام می شود. مثل این که مقداری از ساکاروز شهد به قندهای ساده تبدیل شده و شهد به عسل تبدیل می شود.

یکی از بهترین اقدامات زنبور عسل این است که اگر داخل گیاهی که زنبور شهد گرفته، ماده ی دارویی خاصی وجود داشته باشد، زنبور بدون هیچ کم و کاستی آن را به درون عسل وارد می نماید. مثلا خواص گیاه گون مستقیما وارد عسل گون می شود. البته این خاصیت تنها به درون عسل آن نمی رود بلکه به موم نیز انتقال می یابد.

زنبور عسل به طور غریزی به سوی گل ها و گیاهان شفا بخش رفته و شهدشان را جمع آوری می کند. عسل طبیعی از مواد مغذی مفیدی است که نیازهای دارویی و غذایی انسان ها را تامین می نماید.

یکی از استانداردهایی که برای عسل های طبیعی تعریف شده است این است که اگر زنبور عسل به جای شهد از قند یا شکر استفاده نماید، عسلش طبیعی نیست.

ویزگی های ظاهری عسل طبیعی

رنگ عسل طبیعی مثل دیگر ویژگی های آن کاملا متغیر است. غالبا رنگ عسل طبیعی بی رنگ بوده و رنگ آن بین زرد نخودی تا قهوه ای تیره متغیر می باشد. طعم و رنگ عسل طبیعی به هم وابسته بوده و عسل های تیره، طعم تند و عسل های روشن طعمی ملایم دارند.

عسل هایی که از نقاط کوهستانی حاصل می شوند، معمولا دارای غلظت بالا هستند ولی عسل هایی که از مناطق مرطوب بدست می آیند غالبا دارای غلظت کم هستند. گفتنی است عسلی که برای دارو استفاده می شود باید ۱۰۰ درصد طبیعی باشد و کم ترین حرارت دهی را داشته باشد.

تشخیص عسل طبیعی از غیر طبیعی هنگام خرید عسل طبیعی

آیا عسلی که رس زده است طبیعی است؟

هنگام خرید عسل طبیعی به این نکته دقت کنیم کهعسلی که رس(شکرک) زده است، عسلی طبیعی بوده و بلورهای ایجاد شده در آن یکنواخت و نرم است و به دندان های شما نمی چسبد. زمان خوردن در گلوی خود احساس زبری نکرده و بافت آن همانند روغن نرم است.

 این در حالی است که عسل غیر طبیعی، شکرک نمی زند یا خیلی دیر به دیر شکرک می زند. معمولا بلورهای موجود در آن خشن و زبر بوده و زیر دندان حس می گردد. همچنین در هنگام خوردن آن در گلوی خود احساس زبری می نمایید.

در بعضی کشورهای آمریکایی و اروپایی، عسل را به شکل شکرک زده بسته بندی کرده و به فروش می رسانند. بر خلاف تصور اشتباه مردم ایران که عسل رس زده را تقلبی و غیر طبیعی می دانند.

متاسفانه برخی تولید کنندگان عسل به جای این که اطلاع رسانی صحیحی در مورد  شکرک زدن عسل طبیعی داشته باشند، آن را بعد از جمع آوری به مدت زمان سی دقیقه با دمای ۶۰ درجه حرارت می دهند تا دیگر عسل شکرک نزند. به این طریق اگرچه، عسل دیگر شکرک نمی زند ولی بسیاری از آنزیم ها و خاصیت های عسل طی حرارت دیدن از بین رفته و فقط ماده ای شیرین به نام عسل بر جای می ماند.

مصرف عسل طبیعی باعث برطرف شدن علائم آلرژی می شود

ما زمانی که میخواهیم به خرید عسل طبیعی بپردازیم، باید دقت کنیم که عسل مزایای زیادی دارد ولی طبیعی بودن عسل این مزایارا در بردارد و عسل تقلب از مزیت های عسل برخوردار نیست،عسل به علت داشتن خاصیت ضد التهابی، می تواند به کاهش علائم حساسیت و آلرژی کمک نماید. عسل طبیعی با داشتن مقادیر کمی از گرده ی گل به عنوان واکسن طبیعی عمل کرده و می تواند آلرژی شما را برطرف نماید. شما با خوردن عسل، مقداری گرده ی گل به بدنتان وارد می نمایید.

 این موضوع باعث می شود آنتی بادی هایی در بدنتان تولید بشود که با گرده ی گل مبارزه کند. این بدان معناست که بدنتان به صورت تمام وقت یک حالتی دفاعی در مقابل آلرژی به خود گرفته و با ورود مقداری گرده ی گل، به صورت تهاجمی عمل می کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *